Úvod
O nás
Články
O deerhoundech
Chov
Naši psi
Fotogalerie

Kontakt:
Eva a Hana Voborníková
Náměšť nad Oslavou
vobornikova@cbox.cz

Foto měsíce
TOPlist

 

02.10.2007


První deerhoundí víkend

O víkendu 14. - .16. 9. 2007 se konalo první víkendové setkání milovníků deerhoundů a nejenom jich.

Všichni jsme se sešli v dětském táboře Kalich ve velmi krásném prostředí nedaleko Kamenice nad Lipou, daleko za vesnicí. Cestu obětavě vyznačila tabulkami Lucie Drábová, která i kemp vyhledala, domluvila skvělou cenu a zamluvila ubytování a stravování.
Kemp je celý oplocený, s rybníkem a loukami v areálu a v bezprostřední blízkosti s lesy, kam oko dohlédlo. Během pátku jsme se sjeli z různých koutů republiky, zhruba 21 lidí a 38 psů. Byli to nejenom deerhoundi, ale i 11 vlkodavů, galgové, černý fatranský terier Gulo, čínský chocholatý pes Chico, velškorgi Kulíšek a jezevčík Andy, který zazářil nejenom v coursingu, ale v neděli v lovu kachen, který bohužel dopředu neohlásil, našel si prostě díru v plotu a šel samostatně za hlasem svého loveckého pudu.
Po ubytování a páteční večeři, jsme se sešli ve společenské místnosti a dozvěděli se program na víkend. Pak se již sedělo, pojídaly se dovezené dobroty, popíjelo se víno a povídalo, jak jinak než o psech a věcech okolo nich.
V sobotu ráno po snídani přijeli ještě další tři deerhoundi se svými pány a tak jsme je šli nejprve seznámit s ostatními a potom jsme se učili potkávat se s jinými psy, pohybovat se „ v tlačenici“, zvládat měření kohoutkové výšky, a přišlo na řadu i vystavování. Eva nám předala zkušenosti dlouholetých holandských, amerických a anglických handlerů s vystavováním, jak postavit správně psa do postoje, jak rychle s ním v kruhu běhat, aby vynikl jedinečný pohyb těchto krásných zvířat. Bylo to poučné, hlavně pro nás vystavovatele.
Pro psy však byla určitě zajímavější další akce, kterou bylo natažení navijáku na coursing. Bylo to pro většinu psů daleko zábavnější než „nějaká práce na vodítku“. Do oběda se běhalo se štěňaty a mládeží na kratší trase. Manželé Tylšovi donesli čerstvé králičí kůže, čímž se stala celá akce pro štěňata ještě zajímavější. Někteří se ukázali velice šikovnými, hlavně potomci Draggiho projevili velký zájem o kůžičku a šikovnost na trati. Po obědě a krátkém odpočinku se natáhl naviják na delší trasu a proběhli se i dospělí psi, kteří nám již ukázali svou dovednost. Během coursingu byla Iva Říhová k dispozici při poradě, jak vše správně nacvičit, jaká je výbava psa na běh apod..


Potom jsme si ukázali, co to znamená v praxi „upravit deerhounda“, že vytržení pár chlupů na správném místě dokáže divy, čehož jsme rádi využili. Že upravit neznamená ostříhat nebo otrimovat, že každý jedinec je originál a že některé stačí opravdu jen pěkně učesat správným směrem každou část těla. Tedy všechno tak, jak to už psala ve své knize z roku 1897 paní Norah Hartley.


Psi, kteří právě neběhali, měli volnou zábavu, škádlili se mezi sebou a pořádali honěnou a schovávanou, lov na švédského teroristu, Janinku a jiné.Idolem dospělých psů, samců se však okamžitě stal naháč Chico, který se objevil ve společnosti ve slušivém flysovém modrém kabátku. Někteří jedinci jako Draggi se zamilovali a rozhodli se vytvořit nové „bleděmodré plemeno“, pro což bohužel chudák Chico neměl zrovna moc pochopení.


Nutno poznamenat, že se nikdo nepopral, i když ve smečce běhaly dospělé fenky a dospělí psi a všichni byli hodně rozdivočení.

Večer bylo na programu opékání špekáčků, které dovezla Pavla Uzlová a povídání. Při vyprávění Evy, jak se k nám dostala Randis (přezdívaná již od chovatele malý švédský terorista) jsme plakali smíchy. Pak už byla zase volná zábava.
V neděli dopoledne museli někteří již odjet, takže zůstal volný program. Většina zbylých účastníků ho využila k dlouhé procházce po okolních lesích. Po obědě jsme si dali ještě kávu, dopovídali, co se nestačilo, odevzdali klíče a okolo druhé hodiny se rozjeli do svých domovů.
Za sebe musím říci, že to byl velmi hezký víkend a podle upomínkového listu na první setkání doufám, že není poslední a že všichni zúčastnění by uvítali i další setkání, při kterém bychom mohli využít i programu, který byl připraven, ale nestačil se. Takže se těšíme na příští setkání.


Baltazar Jeeves, Baloo Jeeves, Bastian Jeeves, Bijou Terri, Banshee Terri Irater


Autor: Monika Boušová & Eva Voborníková
Foto: Lucie Langová, Róbert Winkler, Jana Stehlíková, Ivana Říhová, Hana Voborníková