Úvod
O nás
Články
O deerhoundech
Chov
Naši psi
Fotogalerie

Kontakt:
Eva a Hana Voborníková
Náměšť nad Oslavou
vobornikova@cbox.cz

Foto měsíce
TOPlist

 

„AIMEE = AMAI „


Ráda bych se s Vámi podělila o radost z úspěchu fenečky z mého prvního vrhu deerhoundů, která žije daleko za mořem.


Aimee Terri Irater


Před lety jsem u své vlkodaví fenky Airy zcela náhodně objevila její talent pro dostihový sport a protože to fenku bavilo, věnovali jsme se intenzivně chrtím dostihům. Vlkodav je však pes velmi inteligentní a běhání po oválu dostihové dráhy je opravdu jen pro ty největší nadšence z nich. Airu to opravdu zhruba ve třech letech přestalo bavit, znovuobjevení coursingového sportu u nás tehdy teprve začínalo. Začala jsem tedy pokukovat po druhém plemeni, chovaném v našem klubu – deerhoundovi. A tak deerhoundí fenečka z německé chovatelské stanice von der Oelmühle - Terinka = Enfant Terrible von der Oelmühle přišla k nám domů jako můj nejlepší vánoční dárek. Po prvních peripetiích našeho vzájemného poznávání (protože deerhound rozhodně není vlkodav), se mi zavrtala do srdce hluboko svým špičatým čenichem. Samozřejmě, že dostihy, pro které jsem si ji koupila, považovala a považuje za činnost nedůstojnou skotské lady. Měla bych být pravděpodobně zklamaná, že zrovna tenhle deer nebyl „běhavý“ a tudíž nesplnil moje očekávání.Avšak při hodinách canisterapie u mentálně postižených dětí dokázala Terinka mně i přítomným odborníkům, jak hluboce se dokáže bez jakéhokoliv výcviku, pouze svým přirozeným instinktem, vžít do těch nemocným dětských dušiček. A snad právě proto jsem opustila myšlenku „pouhých dostihů“ a začala se víc věnovat deerhoundovi jako plemeni. V roce 1999 jsem se na Evropské výstavě v Tullnu seznámila s chovateli z Holandska panem Koertem Hesselingem a jeho přítelem Lammertem Stokerem. Byli milí a navíc ochotní se podělit o své mnohaleté zkušenosti. Líbil se mi jejich psík Brian Bandit Bran of Dirty Mind, kterého jsem vybrala Terince jako budoucího životního partnera. Bran byl tehdy ještě kynologické veřejnosti neznámý, teprve později v letech 2000 a 2001 se stal světovým vítězem.

V říjnu roku 2000 se narodil 9 ti členný vrh – 6 psů a tři fenky. Jedna fenka cestovala do Holandska k panu Hesselingovi jako úhrada za krytí, ostatní se rozeběhly po světě. Pejskové cestovali – 3 na Slovensko,2 do Čech. Poslední psík se vždycky utíkal schovat do nejtemnějšího kouta našeho domu, kdykoliv se objevil zájemce o štěňata. A tak zůstal Bran, přesně jak si přál, doma.


Terinka se štěňátky z vrhu "A" Irater


Fenečka Aimee Terri Irater žila u pana Hesselinga dva a půl roku a odchovala u něj svá první štěňátka. Vystavovat ji jako mladou prý nebylo možné, říkali jí „crazy czech girl“ (bláznivá česká holka). Všichni psi v této stanici jsou od štěněte vedeni k tomu, aby výstavy přijímali jako hold své kráse a jako ohromnou psí zábavu. Na výstavy přicházejí dokonale připraveni, ale velmi citlivým způsobem. Jedinci, kteří se neradi vystavují se nevystavují. V té době přítelkyni pana Hesselinga paní Melanii S. Steele ze Spojených států amerických uhynula výstavně mimořádně úspěšná deerhoundí fenka Fly Girl . Paní Steele hledala nového deerhounda logicky ve stejné chovatelské stanici, odkud pocházela její první fenečka. Při její návštěvě v Holandsku si však zamilovala místo malého štěněte právě naši Aimee. Pan Hesseling má sice ve své stanici okolo 15-20 deerů, ale jen velmi zřídka dává dospělá zvířata novým majitelům. S paní Steele a jejím manželem se zná dlouho a ví v jakých podmínkách chová své psy greyhoundy a deerhoundy – tj. nikdy v kotcích. Přesto odletěl s fenkou Aimee a její dcerou Leylou do Ameriky na několik týdnů, aby si na místě ověřil, že si zde Aimee zvykne a seznamoval ji s novými majiteli. Teprve po příletu domů mi napsal, že Aimee zůstala daleko za oceánem. Můj názor na převod dospělých zvířat znal, předem. Vyslovila jsem svůj nesouhlas, ale fenka již dávno nebyla mým majetkem. Skoro současně mi však napsala i paní Steele krásný dopis. Psala jak Aimee konečně nahradila jejich ztrátu po smrti Fly Girl, jak má úžasnou povahu, posílala fotografie.


Amai v novém domově v Americe


Cituji:“… světlo se vrátilo do našeho domova, tak prázdného po smrti Fly. Od první chvilky nám s manželem ukradla srdce….“ Ze všech jejích dopisů se dalo mezi řádky číst, že je fenka opravdu spokojená a má spoustu lásky svých pánů a spoustu nových přátel.


Amai a Jack Jeeves Junior of Dirty Mind


Aimee, překřtěná v Holandsku na Amai byla už jako štěňátko velkým „šéfem“. Také ve svém novém domově okamžitě převzala velení celé smečky a své dceři vybojovala nekompromisně postavení „ první princezny“.

Pomalu jsem se začala smiřovat s tím, že Aimee už asi neuvidím, ale že nalezla dobrý domov, když začaly přicházet první zprávy z Ameriky, které zaskočily nejen Melanii S. Steele, ale i zkušeného pana Hesselinga. Fenka již na své první výstavě vybojovala titul WB – winner bitch = vítězná fena a získala tak první body pro získání titulu Americký šampion. Nutno podotknout, že zatímco, bez urážky, naši čeští deerové získávají u nás doma své tituly v konkurenci jednoho, dvou, tří zvířat ve třídě, tato fenka měla jako konkurenci při daném americkém hodnocení vždy okolo 20 a více fen. Na speciální výstavě deerhoundů zvítězila v konkurenci 95 fen a získala titul Nejlepší fena výstavy. Největšího překvapení jsme se všichni dočkali při vyhodnocení výstavní sezony 2003 AKC (American Kennel Club) . V konkurenci ostatních psů, vystavovaných plných 12 měsíců a ne pouhých 6 jako naše Aimee, dosáhla těchto výsledků :
Aimee Terri Irater

Americký šampion, Vítězná fena National Specialty 2003
Vítěz soutěže o nejvyšší počet titulu BOB za plemeno deerhound
Druhá v celkovém hodnocení úspěšnosti jedinců plemene deerhound

Během 16 měsíců své výstavní kariéry získala:

BEST IN SHOW
2 Hound Group Bests in Show
27 Group Firsts
36 Group Placements
96 Bests of Breed
2003 Pedigree Award Winner
2003 SDCA Gowan Award Winner
The NUMBER ONE Scottish Deerhound for 2003 & 2004
Aimee se nominovala dosaženými výsledky na prestižní Westminster Show. Výstavy zúčastnilo celkem šest deerhoundů. Pravidla této výstavy jsou poněkud odlišná od těch, na které jsme zvyklí u nás doma. Na prvním místě je zadán titul Best of Breed. Pokud první místo získá fena, musí být na druhé místo vybrán pes tj. jedinec opačného pohlaví Best of Opposite Sex. Teprve potom je vyhlášena ještě cena Award of Merit, kterou získá další v pořadí, tentokrát již bez ohledu na pohlaví. Vítězem se letos stala fena CH. Po Dunsham Dalwhinnie D´Lux, Best of Opposite Sex byl vyhlášen CH. Cu Liath Ayr Ghillie SC a naše CH. Aimee Terri Irater získala Award of Merit.

Dne 23. 11. 2004 se Amai narodil v Americe v chovatelské stanici paní Steele GrandCru Kennel vrh 8-mi štěňat (5 pejsků a 3 fenky). Otcem vrhu byl Jack Jeeves Junior of Dirty Mind. Po narození vrhu "odešla Amai do důchodu". Už nejezdí s Gregem po výstavách, ale své dny tráví nyní pouze vycházkami a hrami v domě svých pánů. Na výstavách ji vystřídaly její děti. Jsou stejně milé, krásné a neméně tak úspěšné jako byla svého času jejich matka. Jeden ze synů Amai se vrátil do Holandska. S pýchou sledujeme jejich úspěchy a jsme rádi, že Amai má své pokračovatele.


GrandCru Brut of Dirty Mind - syn Aimee


Blahopřeji majitelům paní Melanii S. Steele a spolumajiteli panu Koertu Hesselingovi a přeji Aimee dlouhý a šťastný život s jejími přáteli.